South Philadelphia High School Alumni Association

Hall of Fame

Cultural Hall of Fame

1953

Dr. Israel Goldstein ’11

1954

Dr. Max Trumper ’10

1955

Dr. W. Leon Godshall ’14

1956

Dr. Samuel Noah Kramer ’15

1957

Professor Joseph Brown ’26

1959

Dr. A. M. Ornsteen ’11

Cultural Hall of Fame

1960

Marian Anderson ’21

1961

Gen. George Honnen ’15

1962

Louis Fischer ’14

1963

Frank Guarrera ’42

1964

Robert M. Bernstein ’11

1965

Gen. Donald L. Hardy ’26

1966

Honorable Harry E. Kalodner ’12

1967

Honorable Emanuel W. Beloff ’21

1968

Dr. Carmela F. DeRivas ’40

1969

Abraham D. Caesar ’18

Cultural Hall of Fame

1970

Dr. Samuel Bellet ’18

1971

Professor Louis I. Grossman ’15

1972

Roy T. Peraino ’46

1973

Vincent Persichetti ’33

1974

Morris Kravitz ’18

1975

Dr. James Guiffre ’27

1976

Frank Gasparro ’27

1977

Dr. Tessie Bregman Okin ’36

1978

Honorable Nicholas A. Cipriani ’35

1979

Dr. Irving Goldschneider ’55

Cultural Hall of Fame

1980

Harry G. Kuch ’22

1981

Alfred D’Angelo ’27

1982

Dr. Harry Goldberg ’35

Fr. Frank DiDio ’23

1983

Dr. William Gefter ’32

Robert Sebastian ’25

1984

Dr. Arnold Fox ’46

1985

Andrew N. Farnese ’33

Max DiJulio ’37

Harry Forman ’40

1986

Dr. Joseph Gambescia ’35

Samuel S. Vaughan ’45

Dr. Arnold Berman ’57

1987

Abe Schwartz ’29

Dr. Jerry Zaslow ’43

Dr. Aaron Bannett ’39

1988

Dr. Angelo DiGeorge ’39

Dr. Alan Decherney ’59

Nicholas Rago ’60

1989

Dr. Stanley Weintraub ’46

Dr. Doris Cohen Paiss ’47

H. Patrick Swygert ’60

Cultural Hall of Fame

1990

Honorable Charles Mirarchi, Jr. ’41

Jerolene Bizzaro Drefs ’52

Dr. Alexander Tulinsky ’47

1991

Richard I. Rubin ’22

Dr. William E. Staas, Jr. ’54

John M. Mercanti ’62

1992

Arthur G. Cosenza ’42

Dr. Charles E. Profera ’55

Maj. Gen. Daniel Raymond ’37

1993

Dorothy Alder Eisenberg ’46

Arnold R. Orsati ’33

Motion S. Freeman ’30

John J. DeLuccia ’53

1994

Joseph Stefano ’40

Michael Rocco ’43

1995

Anthony F. Pinnie ’49

Vincent Scarza ’52

Fred DiSipio ’44

1996

G. Fred DiBona ’62

Dr. Simon Lane ’42

1997

Justice Russell M. Nigro ’64

Jerry J. Siano ’52

Sandy Austin Stein ’63

1998

Pauline Fisher ’52

Robert Marcucci ’47

William Venuti ’42

1999

Valentine Ciullo ’51

Judge Lydia Kirkland ’80

Arthur Taylor 76

Cultural Hall of Fame

2000

Dr. Abraham Clearfield ’45

Dante Mattioni ’48

Dr. Alvin Rosenfeld ’56

2001

Lee Ducat ’57

Harry Garfinkle ’50

Dr. Frank Mele ’47

2002

Jessie Ceci ’41

Ben Farnese ’45

Dr. Anthony Triolo ’50

2003

Dr. Jules Abrams ’45

Dr. Alan Levy ’50

Dom Sabitini ’58

2004

Dr. George DiPilato ’57

Dr. Norman Goodman ’47

Anthony Zecca ’38

2005

Dr. Anthony DiPrimio ’51

Edwin Gerber ’53

Frank Tenaglia ’92

2006

Leslie Burrs ’70

Charles LaGrossa ’54

Dick Sheeran ’57

2007

Robert Cerulli ’55

Marco Farnese ’41

Judge Matthew Carrafiello ’64

2008

Myron Berman ’61

Naomi Winthraub Zaslow ’46

John DiCiurcio ’45

2009

Dr. Rocco DeMasi ’61

Dr. Sid Grobman ’52

Anthony Sacca ’69

Cultural Hall of Fame

2010

Hon. Alfred J. Dibona, Jr. ’53

Anna Lelii Forte ’48

Dr. Gus Spector ’61

2011

Dr. Anthony J. Evangelisto, ’58

Patty Jackson ’81

Dr. John R. Vannoni ’44

2012

Charlie Gracie ’54

Dr. Edmund J. Forte ’49

Dr. Sidney M. Clearfield ’57

2013

Dr. Vincent A. Fulginiti ’49

Colonel George E. Hardy ’42

Dr. Saul Jeck ’49

2014

Thomas M. Sebastian ’63

Joseph R. Daughen ’52

Louis Lanza ’55

Joseph Lanza ’51

2015

Moe Brooker ’59

Dr. Ben Bova ’49

Richard DiAdamo ’62

Dr. Henry I. Miller ’64

Mario Lanza (awarded posthumously)

2016

Dr. Elaine Camerota ’57

Thomas R. McCurdy ’58

Dr. Peter Nocella ’62

 

[/grid_5][grid_5 first]

Athletic Hall of Fame

1953

Bill Leopard ’20

1954

Frank Forbes ’10

1955

Pete Foley ’23

1956

Harry Litwack ’25

1957

Harry Rosetsky ’17

1959

Eddie Gottlieb ’16

Athletic Hall of Fame

1960

Walt Welham ’27

1961

Label Goldblatt ’25

Robert Ferguson ’11

1962

Benjamin Moe Weinstein ’21

James Dressen ’25

1963

David Beloff ’24

1964

Paul Bartolomeo ’33

Herman Chickie Passon ‘ 19

1965

E. Menchey Goldblatt ’24

Dr. Benjamin B. Dessen ’22

1966

Stephen M. Juenger ’33

Adam W. Swigler ’14

1967

Reds Sherr ’38

Anthony Reds Coletta ’47

1968

Edwin Black ’16

Thomas Sabol ’45

1969

Maurice Moish Ingber ’14

Irving Kosloff ’30

Athletic Hall of Fame

1970

Mark Mookie Bunine ’16

James Jimmy T. Brown ’31

Herm an Doc Watman ’14

1971

Philip Zuber ’30

Carmen Piccone ’47

1972

Mike Lubin ’17

Al Brancato ’39

1973

John Sandusky ’45

Howard Reds Rosan ’30

1974

Louis Reds Klotz ’40

Harry Marnie ’37

1975

Petey Rosenberg ’37

Meyer Pat Potamkin ’27

1976

Tony LaPolla ’45

Raymond Abruzzese ’56

1977

Robert Bob Petrella ’62

Tony Alfano ’33

1978

Charles Freiberg ’30

Robert McCann ’47

1979

Dave Denenberg ’37

Eddie Altieri ’45

Athletic Hall of Fame

1980

Milt Blitz ’33

Lou Bordo ’39

1981

Edward Rosenwald ’28

Joseph Carlozzo ’46

1982

Dr. Ben Burdetsky ’46

Jim Muldoon ’54

1983

Mike Kraynyak ’40

Ben Barretta ’48

1984

Joe D’Amillio ’33

Ernie Gallo ’37

1985

Peter Mark Richman ’45

Tom McCollam ’39

Bob Raucci ’57

1986

Milt Komarnicki ’45

Frank Schiavo ’60

1987

Jack Del Bello ’46

Fred Diodati ’50

Martin Weinberg ’55

1988

Jim Toland ’38

Ald Stango ’50

Joe Scarpa ’65

1989

Pearl Perkins Nightingale ’32

Nick Carchidi ’50

Eugene Sonny Kane ’50

Athletic Hall of Fame

1990

Sam LaPolla ’38

Marty Zippel ’39

Rocco Paris ’42

1991

John Pendino ’47

Mike Pendino ’43

Joe Briddell ’63

1992

Mario Todaro ’50

Barry Goldstein ’51

Ernie Gallo ’56

1993

John Gallante ’47

Brian McFadden ’54

1994

Frank Petrella, Sr. ’41

Dom Villari ’50

Daniel Kraynyak ’53

1995

Ed Lerner ’44

Greg Tornatore ’48

Charles Ferrante ’51

1996

Warren Reds Jordan ’40

Fran Petrella, Jr. ’64

Bufus Bucky Outlaw ’78

1997

John Phillips ’47

Fred Buonavolta ’51

Peter Spurio, Jr. ’75

1998

Sam Rosenberg ’39

Mike Cudemo ’45

Jake Boyle ’54

1999

Al Levin ’58

Joe Pastella ’51

William Paullin ’46

Athletic Hall of Fame

2000

Tito Fiorvanti ’50

Joe Petrongolo ’48

Phil Travaglini ’56

2001

Bob Arangio ’56

Ray Farnesi, Sr. ’53

Dom Raia ’87

2002

Nate Blackwell ’83

Lance McFadden ’56

Frank Sodano ’48

2003

Kenny Adams ’65

Frank Blatcher ’48

Gary Farnesi ’79

2004

Dr. Joe Brancato ’32

John DiSaverio ’50

Carmen Musitano ’48

2005

Gaetano Capuano ’46

Paul DellaVecchia ’62

Al Moccia ’66

2006

Stan Brown ’47

Carmen LaRocca ’51

John Valentino ’51

2007

Pete Carrieri ’50

Phil Pitis ’46

Joe Muracco ’52

2008

Dominic DiCicco ’53

George Lattera ’65

Carmen Galone ’56

2009

Ron Funaro ’68

John Fratto ’53

John LaRosa ’54

Athletic Hall of Fame

2010

John Ferrini, Jr. ’50

Edward Mattia ‘ 55

Michael Piernock ’55

2011

Carmen Ferullo ’60

Will Jacobs ’50

Reginald Nichols ’69

2012

Bob Greenberg ’55

Peter J. Tate, Sr. ’58

Jimmy DeGeorge ’49

2013

Anthony DiPietro ’58

Bill Rankin ’62

Lou Sbarra ’70

2014

William P. Koran ’55

John Laprocido ’55

Louis Sbarra, Jr. ’59

2015

Tony Fabrizio ’52

Thomas Terry ’99

Ralph Manfredi ’49 (awarded posthumously)

2016

Eroy Brown ’70

Isaiah “Bunny” Wilson ’67

James E. “Woody” Woodson ’63